Články

Články pro inspiraci a zamyšlení


Sloupek

21.01.2018

Opět je tu JARNÍ PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR pro děti 1. stupně ZŠ

Hledáte pro děti zábavu na jarní prázdniny? Přihlaste je na náš jarní příměstský tábor v  Ostravě-Hrabůvce v Rodinném centru Kukačka. Zajištěn animační program, celodenní výlet do Světa…

Číst dále

Články Ostravo, máš co nabídnout?

Iniciativa USE-it nedávno začala vytvářet mapu pro studenty a mladé cestovatele USE-IT OSTRAVA 2013!!!. Tato mapa pomáhá mladým cestovatelům „vymanit se z bubliny a objevit opravdové město“. Ostravskou Hrabůvku byste na této mapě ale hledali marně.

Ostrava – Hrabůvka je největší částí Ostravy jako takové. Pokud by se obyvatelé Hrabůvky vyčlenili a vytvořili by samostatné město, bylo by 4 největší v republice.  Ohromující mraveniště, nikoli však pro USE-IT.  Není se čemu divit. Vedle tří bludných balvanů, tří památných stromů, radniční budovy a Jubilejní kolonie tady pro turistického návštěvníka není nic, co by ho mohlo do Hrabůvky přilákat. Někdy je však možné ohromit nejen historickými pamětihodnostmi, vzpomeňte na Stodolní ulici. 

Parta lidí z coworkingového centra Viva Ostrava, které sídlí v nehezkém betonovém nákupním komplexu „Železňák“ v centru Hrabůvky se rozhodla nelíbivý prostor kolem sebe měnit. „Občané Ostravy - Jihu postrádají zatím své vlastní centrum, které, doufejme, bude právě v těchto místech jednou stát. Do té doby bychom chtěli „zkulturnit“ a oživit místo, kde žijeme.“ Říká Renata Ptáčníková, zakladatelka Vivy.  Okolí „Železňáku“ je dobrý prostor plný obchodů, prostor pro setkávání, prostor, který kdysi sloužil, jako místo k posezení.  V současné době jsou zde rozpadající se lavičky, plevel, rozbitá dlažba.

Ostrava – Jih připravuje rekonstrukci tohoto náměstí, která začne již v příštím roce. Společně s některými zastupiteli i angažovanými úředníky obvodu hledá tato skupina lidí místa, která mohou být společnou prací upravena. „Naším cílem je spojit lidi a dát společně toto místo do takového stavu, aby nabádalo si s chutí posedět, odpočinout v příjemném prostředí nebo třeba i uspořádat nějakou akci“ říká Kateřina Šebestová, jedna z iniciátorek aktivity. „Nyní jednáme  s panem Dokoupilem z města, který se nám nabídl, že společně vytipujeme místa, na která se můžeme „vrhnout“, dodává.

Protože se jedná o dobrovolnou akci, bude potřeba jak materiál, tak ruce i čas každého, komu není jedno kde, žije. „Akce bude probíhat již v prázdninových měsících, kdy bychom chtěli začít s opravami laviček, provést nátěry zábradlí, lamp, vytrhat plevel, vyměnit chybějící, rozbitou dlažbu dodat odpadkové koše… Kdo bude mít zájem, může si napsat na ahoj@vivaostrava.cz.“ uzavírá rozhovor Kateřina.  

www.vivaopen.cz