Články

Články pro inspiraci a zamyšlení


Sloupek

11.02.2020

Projekt ÚSPĚŠNÁ ŽENA

Institut pro ženy se stal partnerem projektu Úspěšná žena, který realizuje Rovnovážka, z.s. Projekt se zaměřuje na podporu rovných příležitostí žen na trhu práce. Termín realizace: říjen 2019 …

Číst dále

Články Ostravo, máš co nabídnout?

Iniciativa USE-it nedávno začala vytvářet mapu pro studenty a mladé cestovatele USE-IT OSTRAVA 2013!!!. Tato mapa pomáhá mladým cestovatelům „vymanit se z bubliny a objevit opravdové město“. Ostravskou Hrabůvku byste na této mapě ale hledali marně.

Ostrava – Hrabůvka je největší částí Ostravy jako takové. Pokud by se obyvatelé Hrabůvky vyčlenili a vytvořili by samostatné město, bylo by 4 největší v republice.  Ohromující mraveniště, nikoli však pro USE-IT.  Není se čemu divit. Vedle tří bludných balvanů, tří památných stromů, radniční budovy a Jubilejní kolonie tady pro turistického návštěvníka není nic, co by ho mohlo do Hrabůvky přilákat. Někdy je však možné ohromit nejen historickými pamětihodnostmi, vzpomeňte na Stodolní ulici. 

Parta lidí z coworkingového centra Viva Ostrava, které sídlí v nehezkém betonovém nákupním komplexu „Železňák“ v centru Hrabůvky se rozhodla nelíbivý prostor kolem sebe měnit. „Občané Ostravy - Jihu postrádají zatím své vlastní centrum, které, doufejme, bude právě v těchto místech jednou stát. Do té doby bychom chtěli „zkulturnit“ a oživit místo, kde žijeme.“ Říká Renata Ptáčníková, zakladatelka Vivy.  Okolí „Železňáku“ je dobrý prostor plný obchodů, prostor pro setkávání, prostor, který kdysi sloužil, jako místo k posezení.  V současné době jsou zde rozpadající se lavičky, plevel, rozbitá dlažba.

Ostrava – Jih připravuje rekonstrukci tohoto náměstí, která začne již v příštím roce. Společně s některými zastupiteli i angažovanými úředníky obvodu hledá tato skupina lidí místa, která mohou být společnou prací upravena. „Naším cílem je spojit lidi a dát společně toto místo do takového stavu, aby nabádalo si s chutí posedět, odpočinout v příjemném prostředí nebo třeba i uspořádat nějakou akci“ říká Kateřina Šebestová, jedna z iniciátorek aktivity. „Nyní jednáme  s panem Dokoupilem z města, který se nám nabídl, že společně vytipujeme místa, na která se můžeme „vrhnout“, dodává.

Protože se jedná o dobrovolnou akci, bude potřeba jak materiál, tak ruce i čas každého, komu není jedno kde, žije. „Akce bude probíhat již v prázdninových měsících, kdy bychom chtěli začít s opravami laviček, provést nátěry zábradlí, lamp, vytrhat plevel, vyměnit chybějící, rozbitou dlažbu dodat odpadkové koše… Kdo bude mít zájem, může si napsat na ahoj@vivaostrava.cz.“ uzavírá rozhovor Kateřina.  

www.vivaopen.cz