Články

Články pro inspiraci a zamyšlení


Sloupek

11.02.2020

Projekt ÚSPĚŠNÁ ŽENA

Institut pro ženy se stal partnerem projektu Úspěšná žena, který realizuje Rovnovážka, z.s. Projekt se zaměřuje na podporu rovných příležitostí žen na trhu práce. Termín realizace: říjen 2019 …

Číst dále

Články Milujete kávu? Jak připravit tu nejlepší?

Chytejte slunečné a teplé dny, kdy si tuto úžasnou pochoutku vychutnejte ještě venku. Pokud kávu milujete jako my, můžete se nechat inspirovat receptem domácí přípravy espressa. Novinkou je, že tento kurz pro Vás připravujeme v Institutu pro ženy jako tříhodinový seminář. Sledujte tedy naše stránky a novinky.

Jak správně připravit espresso či cappuccino
Je libo šálek espressa nebo cappuccina? Pokud se rozhodneme pro první z těchto nápojů, pak můžeme očekávat silnou, tmavou kávu s výrazným aroma a mírně natrpklou příchutí. Tato příprava kávy je velmi oblíbená a vyhledávaná a hodí se pro ni druhy kávy z arabiky s plnou chutí a zvýrazněnou kyselostí.
Správná příprava kávy je uměním a na profesionální úrovni se jí věnují odborníci – baristé. Dokážou vykouzlit nápoj nejenom úžasné chuti, ale i vzhledu.
Chuť lahodného espressa ovlivňuje mnoho faktorů a to nejen přímo při vaření, ale i v přípravné fázi. Káva určená k přípravě pressa musí mít určitý stupeň umletí a také musí být vybrány vhodné odrůdy kávových zrn se správným stupněm upražení.

Espresso má být připravováno ve speciálním kávovaru. Dělí se na pákové nebo elektrické. Čerpadlo kávovaru musí vyvinout tlak minimálně 8 barů. Na opravdu lahodné presso si člověk zajde většinou do kavárny, ale presso se dá připravit i v domácím prostředí. Ovšem kávovar, který připraví opravdu dobrý nápoj lze pořídit v částce kolem 10 tisíc korun. Levnější typy kávu většinou pouze spaří a požadované presso nevytvoří.
Důležitým faktorem je i tvrdost vody, vzniklý vodní kámen bývá pro kávovary hrozbou, také není vhodné vařit chlorovanou vodu, neboť tento prvek chuť espressa negativně ovlivňuje.

Kavárny bývají vybaveny manuálními pákovými přístroji pro přípravu kávy, aby docílili těch nejlepších výsledků; společně s vlastním mlýnkem kávy tak tvoří základ pro přípravu dobré kávy. V domácnostech se k přípravě používají plně automatické kávovary. Součástí těchto kávovarů je často mlýnek na kávu, plocha na ohřívání šálků a integrovaná nádobka na odpad. I když jejich samotná obsluha není tolik složitá, přesto je přípravě pressa potřeba věnovat náležitou pozornost.

Příprava vypadá sice jednoduše – horká voda se pod vysokým tlakem protlačí kávovým filtrem, barman stiskne tlačítko kávovaru, šálek se naplní a nápoj je hotov! Ale je třeba mít na zřeteli, že záleží na několika důležitých faktorech, aby se káva skutečně povedla a výsledný efekt byl bezchybný.
Dokonalý nápoj vnikne za dodržení následujících parametrů - káva jemně umletá, 90 °C horká voda, která je 20-30 vteřin protlačována pod tlakem 8-9 barů a lahodné espreso je na světě. Podává se v optimálním množství 30 ml v šálku. Ovšem pokud jsou kávová zrna špatně umletá, na výsledku kávy se tento fakt okamžitě projeví. Příliš hrubá káva způsobí, že nápoj je řídký a vodnatý. Káva, která je naopak umletá příliš najemno, má ve výsledku hořkou příchuť.
Velmi důležité je správné a přiměřeně silné upěchování kávy do filtru. Příliš sypkou kávu pára pouze profoukne, pokud je napěchování kávy silné, pak je káva neprostupná. Současný trh nabízí již naporcovanou kávu v kulatých polštářcích „pody“, která přesně zapadá do páky kávovaru.

U správně připraveného pressa se vytvoří na povrchu několikamilimetrová vrstva pěny, tzv. cremy. Má karamelovou barvu a je bohatě napěněná, hustá a při pití nápoje se usazuje na vnitřní stěně šálku.
Pokud má presso v pěně otvor nebo jsou ve vytvořené pěně světlejší fleky, presso bylo hodně vyluhované a znamená to, že jeho chuť nebude lahodná, naopak, bude trpké nebo hořké. Vodové presso také poznáme na první pohled, jeho crema je světlá a řídká.
Dobré espresso je základem pro další italskou specialitu a tou je cappuccino. Jde o presso se zpěněným mlékem. U správně chutnajícího a rovněž vypadajícího cappuccina je nejdůležitější poměr kávového odvaru a zpěněného mléka. Všeho musí být v požadovaném poměru - 1/3 espressa, 1/3 mléka a 1/3 mléčné pěny. Pěna, která je typická pro tento nápoj také určila jeho název, protože tvarem připomínala kápi mnichů – kapucínů.

Příprava cappuccina, česky „kapučína“, není jednoduchá, nejvíce záleží na mléku. Nemá se používat mléko plnotučné, které ve finále zastírá chuť kávy a nesmí se přivést k varu.
Správně se používá mléko studené, jehož pěna déle vydrží a je i chutnější, ovšem jeho vyšlehání trvá příliš dlouho a proto se v kavárnách používá mléko předehřáté.


Pěnová čepice by měla vydržet po celou dobu pití nápoje. Pěna u kapučína je někdy posypána kakaem nebo čokoládou. Avšak klasické cappuccino by mělo být bez posypání.
Pro přípravu kapučína se nejlépe hodí druhy kávy arabika z keňských plantáží. Tato káva má plnou chuť a jemnou kyselost.

V kavárnách se při přípravě používá kávovar s tryskou na přívod páry. Pod tou je zpěněno mléko a našlehané se opatrně vlije do připraveného šálku s espressem. Presso by se mělo usadit mezi obě vrstvy mléka a vzniklá pěnová čepice vytváří tento specifický nápoj s lahodnou, zvláštní chutí.
U obou způsobů přípravy se káva dává do předehřátých šálků, které mají mít kónický tvar.

 

Zdroj: www.cerstvakava.cz