Články

Články pro inspiraci a zamyšlení


Sloupek

11.02.2020

Projekt ÚSPĚŠNÁ ŽENA

Institut pro ženy se stal partnerem projektu Úspěšná žena, který realizuje Rovnovážka, z.s. Projekt se zaměřuje na podporu rovných příležitostí žen na trhu práce. Termín realizace: říjen 2019 …

Číst dále

Články Honba za klenotem nilu aneb (o)slaďte si život

Příběh k zamyšlení

Pondělní inspirace se týká SLADĚNÍ :)Ne sice toho, které si každá z nás vybaví, ale toho, které se týká převážně všech žen: ještě ne-, skoro-, maminek, babiček, tet či kamarádek. Všichni z nás přemýšlíme, jak si v životě vydobýt uznávané místo opravdové ženy, která dokáže sladit svůj rodinný život, přivydělat nějakou tu korunku do rodinného rozpočtu a navíc se příjemně seberealizovat v práci tak, ať je spokojená především ona sama, ale také rodina. Náš článek Vás zavede do krátké úvahy nad tím, že ne vždy je PLNĚNÍ PŘEDSTAV JINÝCH to nejlepší pro Vás. Honba za diamantem či klenotem nilu Vám nepřinese očekávané ovoce, pokud to přeženete a práci při dětech nebudete dělat s potěšením a pobavením, nýbrž z nutnosti. Jako matka, totiž NEMUSÍTE, přidanou hodnotu již společnosti dáváte (myslím tím matky dětí do 3 let). Vy prostě MŮŽETE :). Přečtěte si článek o Rybáří a Američanovi. A možná, dejte přečíst i svým partnerům. Snad se bude hodit :). ... Tak tedy... 

Americký obchodník zrovna stál u mola v pobřežní mexické vesničce, když vtom k němu připlula loďka a v ní jen jeden rybář. Uvnitř člunu leželo několik velkých žlutoploutvých tuňáků. Američan Mexičanovi pochválil kvalitu úlovku a zeptal se ho, jak dlouho mu trvalo, než ryby chytil.Mexičan odpověděl: "Jen chviličku, seňore." Američan se ho zeptal, proč nezůstal na moři delší dobu a nenalovil více ryb. Mexičan mu vysvětlil, že má dost ryb na to, aby naplnil bezprostřední potřebu své rodiny. Američan se ho pak optal: "Ale co děláte s časem, který vám zbyde?" Rybář odpověděl: "Hraji si se svými dětmi, trávím siestu s manželkou Marií, každý večer jdu procházkou do vesnice, kde se svými amigos popíjím víno a hraju na kytaru. Vedu naplněný a rušný život, seňore."

Američan se usmál. "Jsem magistrem obchodních věd - to je hodnost ve studiu - na Harvardu, a mohl bych vám pomoci. Měl byste strávit více času chytáním ryb a z výnosu si koupit větší člun. Z výnosů z většího člunu byste si mohl koupit několik člunů a nakonec byste měl flotilu. Místo abyste potom prodával svůj úlovek zprostředkovateli, prodával byste přímo zpracovateli, a nakonec byste si otevřel svou vlastní konzervárnu. Měl byste pod sebou výrobu, zpracování i distribuci. 
Musel byste se samozřejmě odstěhovat z této pobřežní rybářské vesničky do Mexico City, potom do Los Angeles a nakonec do New Yorku, kde byste řídil svůj rozrůstající se podnik." 
Mexický rybář se zeptal: "Ale seňore, jak dlouho by tohle všechno trvalo?" 
Američan odpověděl: "Takových patnáct dvacet let." 
"Ale co pak, seňore?" 
Američan se zasmál: "To je na tom to nejlepší. Ve správný čas byste svůj majetek prodal státu a velice byste zbohatl. Vydělal byste milióny." 
"Milióny, seňore? Ale co potom?" 
"Pak byste odešel do důchodu, přestěhoval se do pobřežní rybářské vesničky, kde byste mohl dlouho spát, trochu rybařit, hrát si s dětmi, trávit siestu s vaší ženou, Mariou, a večer jít procházkou do vesnice, kde byste mohl se svými amigos popíjet víno a hrát na kytaru."

Příjďte s námi sladit! Rozšiřujeme Vám možnosti, otevíráme Vám bránu k osobní spokojenosti. Vy samy si vyberte cestu. Přijďte si s námi pokecat o slazení rodiny a kariéry. To, co vytvoříme zašleme na Ministerstvo práce a sociálních věcí jako sborník ze všech kulatých stolů a k rovným příležitostem! Zvyšujme naši kvalitu života a posunujme hranice ženského světa! Přihlašte se přes prihlasky@institutprozeny.cz.